Süs Havuzları Nasıl Temizlenir?

Süs Havuzları Nasıl Temizlenir?

Görsel ve işlevsel açıdan birçok avantaj sunan süs havuzları açık ve kapalı tüm mekanlarda kullanılabilir. Piyasaya sürüldüğü ilk günlerde özellikle iş yerlerinde tercih edilen seçenekler günümüzde evlerde ve talebe bağlı olarak diğer mekanlarda kullanılabilir. Görsel açıdan estetik bir görünüme sahip olan süs havuzları düzenli olarak ve doğru bir şekilde temizlenmediğinde kötü kokuların oluşmasına sebep olabilir. Havuz içerisinde oluşan bakteriler ve diğer zararlı mikroorganizmalar hem koku bakımından rahatsızlık verici hem de sağlık açısından sorun yaratıcıdır. Sadece süs havuzlarında değil, yapay göletler için de aynı durum geçerlidir. Bu yapılar, doğal akışkan bir gidere sahip olmadığı için bölümlerinde yosunların oluşmasına ve zararlı mikroorganizmaların üremesine neden olabilir. Meydana gelen çürüme, oksijensiz bir ortamda gerçekleştiği için bir süre sonra kötü kokuların artmasına neden olabilir. Bu nedenle süs havuzlarının ve yapay göletlerin temizliğine ekstra özen gösterilmesi gereklidir.

Süs Havuzlarında Kireçlenmeye Dikkat

Suda bulunan magnezyum ve kalsiyum iyonları havuzların yüzeyinde kireçlenme meydana getirir. Belirli periyotlarda temizlenmeyen havuzlarda kireç oluşumu kalıcı hale gelerek görsel estetiği bozabilir. Bu durum aynı zamanda sağlık problemlerini de beraberinde getirir. Günlük, haftalık ve aylık olmak üzere belirli periyotlarda temizliğinin yapılması gereken süs havuzlarında öncelikli olarak suyun pH değerinin belirlenmesi gerekir. İdeal pH değeri 2.7 ila 7.8 arasında belirlenmiştir. Bu yapılarda kurulan su arıtma sistemleri koku problemlerinin giderilmesine olanak sağlayabilir. Arıtma sistemleri sayesinde süs havuzunun temizlik süreleri arasını esnetmeniz mümkündür. Havuz yüzeyinde böcek yumurtlamaları ve sivrisinek gibi oluşumları engellemek için de su arıtma sistemlerini tercih edebilirsiniz.

Süs Havuzlarına Özel Temizlik Kimyasalları

Süs havuzları için özel olarak geliştirilen temizlik kimyasallarını kullanarak periyodik temizliğinizi ideal bir şekilde sağlamanız mümkündür. Suyun kirlendiğini berraklığına bakarak da anlayabilirsiniz. Ancak havuz kimyasalları bakım için yeterli bir uygulama değildir. Süs havuzlarının ideal bir şekilde ve kalıcı olarak temizlenmesi için belirli periyotlarda suyunun tamamen boşaltılması ve yenilenmesi gereklidir. Görsel açıdan estetik bir görünüm sunan havuzlar için pH düşürücü, sıvı toparlayıcısı ve yosun temizleyici kullanabilirsiniz. İnsan sağlığını tehlikeye atmayacak ve kötü koku yayan zararlı mikroorganizmaların oluşmasını engelleyecek temizleme yöntemleri sayesinde estetik ve sağlık açısından ideal bir denge oluşturabilirsiniz.

×