HAVUZ SUYU DEZENFEKSİYON YÖNTEMLERİ

HAVUZ SUYU DEZENFEKSİYON YÖNTEMLERİ

Havuzlarda bulunan mantarlar, bakteriler, mikroplar ve diğer partiküller insan ve çevre sağlığını tehdit edebilir. Havuzların güvenli bir şekilde dezenfekte edilmesi için klor, brom, aktif oksijen, tuz elektrolizi ve UV morötesi gibi farklı temizleme yöntemleri tercih edilebilir. Hem süs havuzlarında hem de yüzme havuzlarında uygulanabilen temizleme yöntemleri farklı maliyetleri de beraberinde getirir. Günümüzde havuz temizliğinde en çok kullanılan temizleme kimyasalı klordur. Su arıtmaya yarayan klor, kullanım kolaylığı, verimliliği ve düşük maliyeti ile birçok farklı havuz türünde tercih edilir. Bu kimyasalın gözleri tahriş etme problemi bulunduğu için genellikle süs havuzlarında kullanılır. Katı, sıvı veya gaz formunda satışa sunulan klor; mantar ve yosun gibi kontaminasyon oluşması durumunda şok etkisi yaparak ortamın tamamen temizlenmesine olanak sağlar.

Süs Havuzları ve Yüzme Havuzlarının Temizliği

Havuz temizliğinde önemli olan bir diğer kimyasal ise bromdur. Yosun ve antibakteriyel önleyici olarak işlev gören bromlar kokusuz ve yumuşak olması sayesinde tercih edilir. pH değeri 7’den yüksek olan sularda tercih edilen brom, kroma göre daha yüksek maliyetlidir. Havuz temizliğinde tercih edilen bir diğer ürün ise aktif oksijendir. Hızlı etki etmesi sayesinde hijyenin önemli olduğu alanlarda kullanılan aktif oksijen, mukoza zarını tahriş etmediği için genellikle yüzme havuzlarında tercih edilir. Şok tedavisinde de kullanılabilen bu ürünler yeşil ve bulutlu havuz sularında oldukça etkilidir.


Tuz Elektrolizi ve UV Morötesi ile Havuz Temizliği

Tuz elektrolizi, bakım gerektirmeyen bir temizleme yöntemidir. Elektro klorinatör yardımıyla çalışan bu sistemde havuzun içinde bulunan tuz önce klora dönüşür, ardından orijinal haline tekrar geri döner. Bu işlem devir daim yaparak klorun sürekli olarak yenilenmesine olanak sağlar. Olimpik yüzme havuzları başta olmak üzere su hacminin yüksek olduğu alanlarda tercih edilen tuz elektrolizi, dezavantajsız bir temizleme yöntemidir. Havuz temizlemede etkide olan bir diğer yöntem ise UV morötesidir. Bu sistem algleri, virüs ve bakterileri yok eden ve alanın sorunsuz bir şekilde temizlenmesine olanak sağlar. Aktif oksijen brom veya klor gibi diğer temizlik ürünleri ile entegre edilebilen UV morötesi temizleme yönteminde kimyasalkullanımı minimuma indirgendiği için özellikle yüzme havuzlarında oldukça etkilidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

×