Havuz Bakımı Nasıl Yapılır?

Havuz Bakımı Nasıl Yapılır?

Görsel açıdan oldukça işlevsel olan aynı zamanda içinde yüzülebilir özelliklere sahip olan tüm havuzların bakımları mekanik fiziksel bakım ve kimyasal bakım olmak üzere ikiye ayrılır. Yüzme havuzların detaylı bakımı sezon başlarında yapılabilir. Havuz temizliğinin ardından havuz içerisindeki derzlerin kontrolünün yapılması gereklidir. Derzlerde oluşabilecek herhangi bir aşınma ve yıpranma gibi durumlar havuz yapı elemanlarının deforme olmasına ve sızıntılarına sebep olabilir. Meydana gelen boşluklarda yosunlaşma ve akabinde bakteri oluşumu gibi olumsuzluklarla karşılaşılır. Derz kontrolünün ardından havuz içinde aydınlatma varsa bu alanların da kontrolü sağlanmalıdır.

Aşama Aşama Havuz Bakımı

Havuz lambalarının arızalı olması görsel açıdan olumsuzluk oluşturacak, aynı zamanda meydana gelme ihtimali olan elektrik kaçağı da ortamda bulunan tüm canlıların sağlığını olumsuz yönde etkileyecektir. Havuz ampulü ve havuz lamba tası arasında su bulunması durumunda lambaların komple değiştirilmesi gereklidir. Ardından havuz kenarlarında bulunan kanal ızgaralarının kontrolü sağlanmalıdır. Herhangi bir kazaya meydan oluşturmamak adına yıpranan, aşınan ve deforme olan ızgaraların değiştirilmesi gereklidir. Yüzme havuzlarında tercih edilen havuz ızgaraları sezon sonlarında toplanıp sezon başlarında yeniden yerleştirilebilir. Bu işlem ızgaraların ömrünün uzun olmasını sağlayacaktır. Kişisel kullanım için tercih edilen ve ticari amaçla kullanılan havuzlarda bakım süreleri ve yoğunluğu değişkenlik gösterebilir.

Demonte Edilebilen Ürünleri Uygun Koşullarda Muhafaza Edin


Havuz pompasının rutubetsiz ortamlarda muhafaza edilmesi gereklidir. Bu sayede havuz için önemli olan bileşenlerin ömrü uzar. Tüm bu işlemlerin ardından havuz filtresi ve havuz kum filtresinin kontrolleri sağlanmalıdır. Havuz filtresi kumlarında taşlaşma olması durumunda kuvars yenilenmesi gerekir. Taşlaşma bulunmayan filtre kumlarında eksik kumlar tamamlanarak gerekli temizlikler yapılmalıdır. Havuz bakımında uygulanan çöktürücü işleminde suyun ph değerinin dengede olması önemlidir. Bu işlemde çöktürücü eklemesinden sonra 4 saat boyunca sistemin çalıştırılması ve havuzu stop ettirerek minimum 8 saat boyunca dinlendirilmesi gereklidir. Fiziki temizliğin tamamlanmasının ardından kimyasal temizliğe geçilebilir. Havuz suyu analizi ve testlerinin yapılmasının ardından havuz suyuna ph ve klor ilavesi yapılabilir. Havuz suyu selbest klor miktarı 1,0 ila 1,5 ppm ideal değerlerdir.

×